Powrót do aktualności
| Autor: Zrzeszenie

Arbuz: egzotyczny smak polskich pól

Nazywany w Polsce kawonem, arbuz to fascynujący przedstawiciel rodziny dyniowatych. Choć dla wielu z nas jest owocem, w rolnictwie klasyfikuje się go jako warzywo. Zajmuje on znaczący odsetek światowej uprawy roślin jadalnych i cieszy się rosnącą popularnością również w Polsce.

Produkcja i import

Z globalnej perspektywy, w 2016 roku zebrano 117 milionów ton arbuzów, wiodącym producentem są Chiny. W Polsce sytuacja jest inna. Choć krajowa produkcja w 2021 roku wyniosła tylko 1900 ton, umieszczając Polskę na 101 miejscu na świecie, rynek arbuzów nie jest zaniedbywany. Importujemy je głównie z krajów Unii Europejskiej, takich jak Włochy, Grecja czy Hiszpania.

 

arbuz

 

Region uprawy i okres dojrzewania

W Polsce, ognisko uprawy arbuzów lokalizuje się głównie na południu Mazowsza. Sezon zaczyna się 10 sierpnia i trwa do końca września, a uprawiane są one na obszarze około 100 hektarów.

Właściwości odżywcze

Arbuz to nie tylko smaczny owoc, ale także jest źródłem wielu wartościowych składników. Obfituje on w witaminę C, a także w liczne antyoksydanty, takie jak polifenole, flawonoidy i likopen. Dzięki tym substancjom, arbuz ma wysoki potencjał antyoksydacyjny. Co więcej, zaskakująco przewyższa on pomidory, jeśli chodzi o zawartość likopenu.

 

arbuz

 

Idealny na lato

Nie można też zapomnieć o praktycznym aspekcie spożycia arbuzów. Są one niemal w całości zbudowane z wody, co sprawia, że idealnie gaszą pragnienie w gorące dni. Dlatego arbuzy są popularne zwłaszcza w okresie letnim.

 

arbuz

 

W kontekście rosnącego zainteresowania zdrową żywnością, arbuz może być interesującym dodatkiem do polskiej diety. Oferuje nie tylko orzeźwienie i smak, ale również szereg korzyści zdrowotnych. Z biegiem lat, może stać się on także ważnym elementem polskiego rolnictwa.

Artykuł powstał w ramach kampanii „Moc Polskich Warzyw” powstałej z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
 
 
PARTNERZY Zobacz więcej